Lublin i Zamość to dwudniowa wycieczka krajoznawcza, organizowana przez Oddział PTTK Tryton w Nysie, która odbyła się w dniach 14-15 maja.
Wycieczka miała na celu przybliżenie naszym członkom oraz mieszkańcom Nysy i regionu piękna oraz kultury Wschodniej Polski.
Lublin to stolica województwa lubelskiego uznawana za jedno z 10 najpiękniejszych miast w Polsce według kanonu krajoznawczego Polski. Właśnie w Lublinie 1 lipca 1569 roku podczas sejmu walnego zostaje podpisane porozumienie pomiędzy Polską i Litwą zwane Unią Lubelską. Po zatwierdzeniu porozumienia przez króla Zygmunta Augusta powstaje Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Zamość znany jako „Perła Renesansu” zostaje założony w 1580 roku przez Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, który planując założenie miasta kieruje się ideą oświeceniową „miasta idealnego”. Dlatego hetman zleca zaprojektowania miasta słynnemu włoskiemu architektowi Bernardo Morando. Architekt stworzył miasto przypominające ludzkie ciało, głową był pałac, kręgosłupem ulica Grodzka , ramionami uliczki boczne. Natomiast rękami i nogami były bastiony, które miały służyć do obrony. Renesansowy rynek Zamościa o powierzchni 100 na 100 metrów na którym bryluje ratusz z 52 metrową wieżą w 1992 roku zostaje wpisany na listę Dziedzictwa UNESCO. Wraz z Rynkiem na liście znalazło się również stare miasto.
Wczesnym rankiem 14 maja uczestnicy wycieczki spotkali się w Nysie na ulicy Kolejowej skąd o 4 rano pełni entuzjazmu i pozytywnej energii wyjechali autobusem firmy „Dantur” pogłębiać wiedzę i podziwiać piękno Lubelszczyzny. Zaraz po wyjeździe Marek Więckiewicz przedstawił uczestnikom plan wycieczki i wyjaśnił wszystkie kwestie techniczne. Pierwszy postój o godzinie 6 odbył się na MOP-ie przy autostradzie A4. Po szybkiej toalecie i zakupie kawy wyruszamy w dalszą podróż.
Przewodnicy opowiadają uczestnikom wycieczki krajoznawcze ciekawostki na temat mijanych miejsc na Górnym Śląsku. Przedstawiają również historię oraz genezę Powstań Śląskich i przybliżają mało znaną postać Konrada Wawelberga. Po wyczerpujących informacjach na temat Śląska i Małopolski przyszła pora na drugi postój tym razem dłuższy, śniadaniowy. Na miejsce postoju zostaje wybrany MOP w Brzesku, gdzie znajduje się Bar Taurus słynący z pysznego jedzenia. Po zjedzeniu śniadania i wypiciu kawy uczestnicy wycieczki udają się w dalszą podróż. Podczas jazdy odbywa się konkurs krajoznawczy dla uczestników wycieczki, którzy otrzymują piękne nagrody.
W Rzeszowie zjeżdżamy z autostrady A4 i wjeżdżamy na drogę ekspresową S19, a nasi przewodnicy kontynuują przekazywanie informacji na temat mijanych miejsc oraz województwa Lubelskiego. Uczestnicy dowiadują się miedzy innymi wielu informacji związanych z kuchnią regionalną wraz z opisem tradycyjnych potraf na Lubelszczyźnie.
Do Lublina docieramy o godzinie 12, po 8 godzinach jazdy. Kierowca Krzysztof wysadza nas na parkingu u stóp Wzgórza Zamkowego, gdzie już na nas czeka miejscowy przewodnik PTTK dr. Dominik Mainski. Trzygodzinny spacer rozpoczynamy od Wzgórza Zamkowego wraz z Lubelskim Zamkiem, w którym kiedyś znajdowało się więzienie, a obecnie znajduje się Lubelskie Muzeum. Następnie udajemy się malowniczymi uliczkami do Lubelskiego Rynku i w kierunku Placu Litewskiego, przy którym znajduje się pomnik Unii Lubelskiej. Po drodze zwiedzamy malownicze zakątki Lublina, Kościół Dominikanów oraz Lubelską Katedrę.
Po pożegnaniu z przewodnikiem wracamy w okolice Rynku i uczestnicy dostają czas wolny na obiad. Wielu „Trytonków” udaje się do polecanej przez Łukasza restauracji Św. Michała, gdzie kosztują znakomitych dań kuchni regionalnej, między innymi „Lubelski Forszmak” czy „Piróg biłgorajski”. O godzinie 17 wsiadamy do autobusu i udajemy się do Hotelu Hawana. Po wydaniu kluczy i zakwaterowaniu większość uczestników autobusem komunikacji miejskiej nr 17 udaje się do Centrum Lublina, aby uczestniczyć w Nocy Muzeów i pospacerować nocą po Lubelskim Rynku. Po wspaniale spędzonym wieczorze uczestnicy o godzinie 22 wracają do hotelu.
Następnego dnia o godzinie 8 meldujemy się na śniadaniu, które odbywa się w formie „szwedzkiego stołu”. Warto podkreślić, że taka forma śniadania powstaje w Zamościu, do którego dziś mamy się udać. Hotel opuszczamy o godzinie 9 i udajemy się w półtora godzinną podróż do Zamościa. Podczas drogi przewodnicy przedstawiali ciekawostki krajoznawcze oraz najważniejsze informacje o Zamościu. Oczywiście nie mogło zabraknąć również informacji na temat lokalnej kuchni i potraw regionalnych.
Po dotarciu na miejsce uczestnicy dostają chwilę wolnego czasu. Następnie udajemy się na Twierdzę, której zwiedzanie rozpoczynamy od projekcji filmu w miejscowej Prochowni, kolejnym obiektem zwiedzanym przez nas jest Arsenał, a na sam koniec podziwiamy militarne pamiątki w jednym z Pawilonów Twierdzy.
Pod Twierdzą czeka już na nas Pani Przewodnik z którą rozpoczynamy zwiedzanie miasta. Odwiedzamy miejscową Katedrę, Akademię Zamojskich oraz pomnik Jana Zamojskiego. Następnie udajemy się na Rynek do „Perły Renesansu”. Po zakończeniu zwiedzania Uczestnicy otrzymują czas wolny, aby skosztować miejscowych potraw i poczuć niesamowity klimat tego miejsca. O godzinie 17 ruszamy w podróż powrotną.
Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wracamy do Nysy o godzinie 23:40. Podczas wycieczki jako przewodnicy pracowali Łukasz Jasek, który przygotował relację fotograficzną oraz Marek Więckiewicz, który pełnił również funkcję kierownika wycieczki.
Galeria zdjęć z rajdu na naszym Facebooku – kliknij tutaj.
Do zobaczenia wkrótce na kolejnych wydarzeniach z PTTK Nysa…
Dodaj komentarz