Drezno

W sobotę 11 marca 2023 r. odbyła się wycieczka do Drezna organizowana przez Oddział PTTK Tryton w Nysie i Biuro Orion Consulting.

Marzec jest miesiącem, który zawsze będzie nam się kojarzył z naszymi jubileuszami. W marcu założyliśmy pierwsze Miejskie Koło PTTK i w marcu przekształciliśmy ową jednostkę w samodzielny oddział PTTK. Tym razem świętując już 7 lat na nyskim rynku postanowiliśmy się wybrać z naszymi członkami na wycieczkę do Drezna. Współorganizatorem wydarzenia było „Biuro Podróży Orion Consulting”, a przewoźnikiem firma „Jazda na Maxa” pana Jacka Siembidy.

Przy wycieczce do Drezna pobiliśmy parę rekordów. Otóż po ogłoszeniu zapisów na wycieczkę, wszystkie miejsca rozeszły się w 47 minut. Dlatego postanowiliśmy po naradzie zarządu pojechać dwoma autokarami. Logistycznie było to trudne wyzwanie, ponieważ przygotowaliśmy na ten dzień kilka niespodzianek. Po drugie chętnych na wyjazd było jeszcze na 3 autokar.

W sobotę o godz. 5 rano sprzed Urzędu Miejskiego w Nysie, grupa ponad 100 osób wyruszyła na wycieczkę do miasta Drezna. Pierwszy autokar wyruszył pod opieką naszego prezesa Marcina Nowaka i mocnej grupy członków Zarządu, a drugi prowadzony był przez przewodnika Macieja Cymbalskiego i przedstawiciela zarządu Łukasza Jaska. Po drodze przewodnicy opowiadali o wszelakich ciekawostkach krajoznawczych, rozdano pamiątkowe znaczki turystyczne, a na postoju na granicy serwowana była przez mistrza kuchni pyszna zupa pomidorowa w wersji turystycznej.

Do Drezna wjeżdżamy osobno. Jeden autokar jedzie do Pałacu w Moritzburgu, a drugi do centrum miasta. Każdy autokar ma ten sam plan do wykonania, ale w odwrotnej kolejności. Samo Drezno wita nas chłodną pogodą. Przelotnie pada śnieg, dosyć mocno wieje i jest zimno, ale ruszamy na zwiedzanie z nadzieją na poprawę pogody. Zwiedzanie Drezna po objazdówce zaczynamy od rzeki Łaby. Poznajemy ciekawostki wielu obiektów, oglądamy miejsce skąd słynny Canaletto malował obraz panoramy miasta i udajemy się pod Zwinger. Przewodnik opowiada o słynnej operze, pomniku i wchodzimy na teren pałacu Zwinger, będącego jednym z piękniejszych takich założeń w Europie. Niestety dziedziniec jest obecnie remontowany, ale ten wielki barokowy obiekt urzeka każdego. Podziwiamy to co zbudował tu Polski król pochodzący z rodziny Wettynów – August II Mocny. Warto dodać, że na ternie pałacu znajduje się jedno z najsłynniejszych muzeów w Europie „Galeria Starych Mistrzów”, którą wielu naszych uczestników odwiedza w czasie wolnym. Tu też odbył się jeden z największych balów weselnych barokowej Europy. Po pałacu kierujemy się do Katedry, która zniszczona bardzo mocno, jak całe miasto podczas nalotów dywanowych w nocy z 13 na 14 lutego1945 roku, dziś błyszczy po odbudowie. Drezno jest miastem, w którym odbudowano większość najważniejszych zabytków. Katedra w środku jest pusta, zachowało się kilka zabytków m.in. barokowy ołtarz. Sam kościół nazywany kiedyś Kościołem Dworskim, został wybudowany w czasach panowania Wettynów, którzy zasiadali na polskim tronie. Był to największy katolicki kościół Saksonii. W kryptach katedry pochowano wielu Wettynów, a wśród nich serce Augusta II Mocnego, który pochowany jest na Wawelu, Augusta III Sasa i ostatnią polską królową.

Drezno - Trytonki ruszają na podbój miasta!
Drezno – Trytonki ruszają na podbój miasta!

Następnie zwiedzamy zamek, miejsce turniejów rycerskich, słynny „Orszak Królewski”, ponad 100 metrowe malowidło na kafelkach z porcelany z Miśni, gdzie przedstawiono władców Saksonii, łącznie z naszymi władcami. Następnie wchodzimy do ścisłego centrum pod słynny kościół ewangelicki „Frauenkirche”. Jest on symbolem miasta oraz jego odbudowy. Wspaniała kopuła z piaskowca dominuje w panoramie miasta. Przed kościołem stoi pomnik Marcina Lutra. Po zwiedzaniu udajemy się na Stary Rynek, gdzie zwiedzamy m.in. ewangelicki kościół św. Krzyża. Podczas II wojny światowej, w wyniku bombardowań w 1945 roku, podobnie jak większość zabytków miasta, kościół został poważnie zniszczony. Z uwagi na brak funduszy, odbudowa skupiła się głównie na wyglądzie zewnętrznym, wnętrze natomiast wyposażono prowizorycznie. W głównym wejściu do kościoła św. Krzyża znajdują się pozdrowienia pokoju w 13 językach. Po wyjściu z kościoła udajemy się pod pomnik Lutra, gdzie ogłaszamy przerwę. Podczas czasu wolnego nasi członkowie udają się na pyszne regionalne dania, piwko czy dobrą kawkę. Część osób zwiedza muzea, a jeszcze inni wchodzą na liczne wieże widokowe w mieście. Po czasie wolnym przechodzimy koło słynnego pałacu Cosel, dowiadując się m.in. o bardzo znanej metresie hrabinie Cosel. Podziwiamy wspaniałą zabudowę Albertinum, Akademii Sztuk Pięknych, słuchamy o umocnieniach Drezna. Wędrujemy przez Tarasy Brühla, nazywane barokową bramą Europy i przechodzimy przez rzekę Łabę mostem Augusta. Celem naszej wizyty jest pomnik „Złotego Jeźdźca”. Został wykonany 3 lata po śmierci króla Augusta II Mocnego. Następnie umawiamy się z kierowcą, który zabiera nas z Placu Teatralnego. Udajemy się kilka kilometrów za Drezno do Moritzburga. Jest to cudowna posiadłość wybudowana przez Augusta II Mocnego na sztucznej wyspie, w miejscu dawnego myśliwskiego pałacu. Nagrywano w nim m.in. słynny film „Trzy orzeszki dla Kopciuszka”.

Pałac w Moritzburgu.
Pałac w Moritzburgu.

Drugi autokar zwiedzał Drezno w odwrotnym kierunku. Było to łatwiejsze działanie logistyczne, aby tak dużą grupą nie mieszać się podczas zwiedzania.

Około godziny 23 meldujemy się w centrum Nysy. Był to bardzo udany dzień, bogaty w atrakcje, liczne ciekawostki historyczne i przyrodnicze. Drezno nas zachwyciło, a jego odbudowa powojenna przypomina odbudowę Warszawy.

Dziękujemy naszym przewodnikom, organizatorom, każdemu kto pomógł przy obsłudze wydarzenia i dziękujemy za przekazane fotografie do dzisiejszej relacji.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia turystyczne, zachęcamy również do odwiedzin naszej strony www.pttk.nysa.pl

Galeria zdjęć z wycieczki na naszym Facebooku – kliknij tutaj.

 pozdrawiamy …

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Captcha loading...